27 Ekim 2010 Çarşamba

Sempozyumun Basın Bülteni


‘Uluslararası Gönüllük Sempozyumu’ İstanbul’da!
“İstanbul için Ben de Varım” Diyenler,
Deneyimlerini Dünya ile Paylaşıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği tarafından 2009 yılının Ağustos ayında başlatılan “İstanbul 2010 Gönüllü Programı”na bugüne kadar sayıları 6 bini bulan İstanbullu katıldı. Farklı yaşlardan farklı mesleklerden “İstanbul için ben de varım!” diyen İstanbul 2010 Gönüllüleri, Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde aktif olarak rol aldılar.

“İstanbul 2010 Gönüllü Programı” Avrupa Kültür Başkentliğinin son 2 ayına girildiği şu günlerde, deneyimlerini paylaşmak, gönüllülüğün katılım, kültür sanat, yurttaşlık, hizmet, savunuculuk, yardım, sivil alan, demokrasi gibi kavramlarla ilişkisini tartışmak için “Uluslararası Gönüllük Sempozyumu” düzenliyor. 3 – 4 Kasım tarihlerinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak takip edilebilecek sempozyum ve ön kayıt ile ilgili bilgilere www.istanbul2010.org/gonullu adresinden ulaşılabiliyor.

İstanbul’un Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde, İstanbulluların daha etkin rol almalarını sağlamak amacıyla, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği tarafından 2009 yılının Ağustos ayında çalışmalarına başlanan “İstanbul 2010 Gönüllü Programı” üç ana alanda faaliyetlerine devam ediyor.

Program kapsamında; saha ziyaretleri, tanıtım çalışmaları ve sosyal içerme etkinlikleri aracılığıyla gönüllüler bulunuyor; oryantasyon, eğitim, sosyal etkinlik, seyirci geliştirme, mahalle şenliği ve etkinlik koordinasyon çalışmalarıyla gönüllüler, Avrupa Kültür Başkentliği sürecine dahil oluyorlar. Ayrıca izleme-değerlendirme ve veritabanı çalışmalarıyla gönüllü koordinasyon sürecini destekliyor.

İstanbul 2010 Gönüllü Programı kapsamında bugüne kadar 6.040 gönüllüye ulaşıldı, içlerinden 510’u aktif olarak 2010 etkinlik ve projelerinde yer aldı, 471’i eğitimlerden yararlandı ve 510 farklı kişi 111 farklı etkinlik ve projede 4.063 birim gün çalıştı.

Şimdi bu deneyimi dünya ile paylaşma zamanı!

İstanbul 2010 Gönüllü Programı etkinlikleri kapsamında, program ekibinin gönüllü koordinasyon sürecindeki deneyimlerini paylaşacağı, gönüllülüğün katılım, kültür sanat, hizmet, sivil alan, demokrasi gibi kavramlarla ilişkisinin tartışılacağı “Uluslararası Gönüllük Sempozyumu” 3 – 4 Kasım tarihlerinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Gönüllüğün, özellikle toplumsal katılımın bir aracı olarak kurgulanmasından, gönüllülerin “ucuz iş gücü” olarak algılanmasının önüne geçilmesi için yapılabileceklere kadar çok farklı başlıkların tartışılacağı Sempozyum’a, Türkiye’den Fuat Keyman, Ayşe Kadıoğlu, Nurhan Yentürk, Gürhan Ertür, Yörük Kurtaran, Laden Yurttagüler; ‘2010 yılının diğer Avrupa Kültür Başkentlerinden Macaristan-Pecs program koordinatörleri Eva Knyihar ve Ilona Waltz, Liverpool 2008 Avrupa Kültür Başkenti aktif gönüllülerinden Gül Turner, Almanya Philipps Universitesi’nde sosyal hizmet alanında gönüllü yönetimi konusunda çalışan Sandra Habeck sempozyum konuşmacılarından sadece bazıları.

Ücretsiz olarak takip edilebilecek sempozyum ile detaylı bilgi ve ön kayıt için: www.istanbul2010.org/gonullu